Interaction ID: MINT-6176471
Unique identifier for interactor Auniprotkb:O14818
Unique identifier for interactor Buniprotkb:P49720
Alternative identifier for interactor Aintact:EBI-603272
uniprotkb:Q9BR53
uniprotkb:Q9H4K5
uniprotkb:Q9UEU8
uniprotkb:B2R515
uniprotkb:Q5JXJ2
ensembl:ENSP00000359910.4
Alternative identifier for interactor Bintact:EBI-603340
uniprotkb:P31147
uniprotkb:Q0P6J7
uniprotkb:Q96E27
ensembl:ENSP00000483688.1
Aliases for Apsi-mi:psa7_human(display_long)
uniprotkb:PSMA7(gene name)
psi-mi:PSMA7(display_short)
uniprotkb:Proteasome subunit RC6-1(gene name synonym)
uniprotkb:Proteasome subunit XAPC7(gene name synonym)
uniprotkb:HSPC(gene name synonym)
uniprotkb:Proteasome subunit alpha-4(gene name synonym)
Aliases for Bpsi-mi:psb3_human(display_long)
uniprotkb:PSMB3(gene name)
psi-mi:PSMB3(display_short)
uniprotkb:Proteasome theta chain(gene name synonym)
uniprotkb:Proteasome chain 13(gene name synonym)
uniprotkb:Proteasome component C10-II(gene name synonym)
uniprotkb:Proteasome subunit beta-3(gene name synonym)
Interaction detection methodspsi-mi:"MI:0018"(two hybrid)
First authorFricke et al. (2007)
Identifier of the publicationpubmed:17948026
imex:IM-11502
mint:MINT-6175987
NCBI Taxonomy identifier for interactor Ataxid:9606(human)
taxid:9606(Homo sapiens)
NCBI Taxonomy identifier for interactor Btaxid:9606(human)
taxid:9606(Homo sapiens)
Interaction typespsi-mi:"MI:0915"(physical association)
Source databases and identifierspsi-mi:"MI:0471"(MINT)